Kiedy należy zawinąć dziecko?

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z maluni.pl

Być może słyszałaś, że owijanie dziecka może je uspokoić. Są jednak pewne powody, aby tego unikać. Jednym z nich jest to, że może to zwiększyć ryzyko wystąpienia SUDI. Nie jest wskazane owijanie dziecka, gdy dzielisz z nim powierzchnię do spania. Przeczytaj artykuł Red Nose’a na temat bezpieczeństwa dzielenia powierzchni do spania z dzieckiem. Owijanie dziecka przed snem może zmniejszyć reakcje pobudzenia korowego i wydłużyć całkowity czas snu. Dlatego, jeśli rozważasz zawijanie dziecka, spróbuj to robić podczas dziennych i nocnych drzemek. Upewnij się również, że zawijasz dziecko od dołu do szyi i nie zakrywasz jego twarzy.

W przypadku noworodków, zawijaj nogi dziecka tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że jest im wygodnie. Ogólnie rzecz biorąc, niemowlęta muszą mieć możliwość poruszania nogami, więc upewnij się, że zawijasz je luźno. Pomoże to w rozwoju bioderek. Jeśli obawiasz się ryzyka związanego z owijaniem dziecka, możesz zapytać o to pracownika służby zdrowia. Twój pracownik służby zdrowia może dać ci wskazówki dotyczące bezpiecznego zawijania dziecka.

Swaddling nie jest czymś, co powinno być kontynuowane na zawsze. Swaddling twoje dziecko jest całkowicie bezpieczne, gdy są noworodki, ale może stać się niebezpieczne, jeśli robisz to zbyt często. Najlepiej jest zaprzestać przewijania dziecka przed ukończeniem przez nie 8 tygodnia życia lub kiedy zacznie się samodzielnie przewracać. Kiedy już zauważysz tę zmianę, możesz kontynuować chustowanie na jednej lub obu rączkach. Ale powinnaś być świadoma znaków, które sygnalizują koniec chodzenia w chustach.

Przy zawijaniu dziecka w chusty latem, powinnaś pamiętać o naturalnym zakresie temperatur ciała dziecka. Temperatura w pomieszczeniu powinna być na tyle chłodna, aby nie dopuścić do przegrzania. Jeśli jednak temperatura jest wystarczająco wysoka, możesz zawinąć dziecko zbyt ciasno. Najlepszy będzie lekki kocyk. Możesz też położyć go na baby monitorze, który ma czujnik temperatury. A jeśli mieszkasz w obszarze o bardzo wysokich temperaturach, możesz użyć baby monitora z termometrem pokojowym do monitorowania temperatury w pokoju.

AAP zaleca zaprzestanie swaddlingu, gdy dziecko zaczyna się przewracać. Powinieneś zacząć odzwyczajać się od swaddlingu, gdy dziecko się przewróci. Trudniej jest odzwyczaić dziecko od chustowania na tym etapie, ponieważ wiele dzieci potrzebuje wrażeń z łona matki, aby nie zasnąć lub nie budzić się często. Jest to jednak dobry pomysł dla dziecka, które już wykazuje oznaki przewracania się.

Niektórzy eksperci twierdzą, że skutki przewijania są niewielkie. Ryzyko SUDI jest zwiększone tylko u niemowląt, które są naiwne wobec praktyki swaddlingu. Podczas gdy niektóre badania wskazują na brak wzrostu ryzyka SUDI, inne sugerują, że niemowlęta kołysane na plecach są na zwiększone ryzyko SUDI. Dlatego najlepiej wybrać chustę w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje niemowlęcia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *