Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka? Jaką wybrać?

jaka szczoteczka dla rocznego dziecka

Gdy u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki, rodzic zaraz powinien zastanawiać się, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka. Już od najmłodszych lat trzeba bowiem dbać o jamę ustną i wprowadzać zdrowe nawyki.

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie odpowiednia?

Nie możemy doprowadzić do tego by w jamie ustnej malucha doszło do rozwoju próchnicy. W związku z tym od początku trzeba wprowadzać regularne mycie zębów. Nie powinno ono sprawiać większych trudności, jeśli wiemy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka. Dzisiaj właśnie nad tym się skupimy.

Kiedy należy ją kupić? Gdy tylko zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki. Biała kreska na dziąśle powinna być sygnałem dla rodzica, że warto zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę dla malucha. Przedtem można przemywać jamę ustną wacikiem z przegotowana wodą. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy w późniejszych latach.

Szczoteczka elektryczna [https://dentinfo.pl/szczoteczka-elektryczna-dla-dziecka/] dla dziecka może być odpowiednia, gdy pociecha już sama potrafi trzymać urządzenie i będzie umiało się z nim dobrze obchodzić.

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka – czym się kierować?

Gdy zastanawiamy się, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza, trzeba brać pod uwagę kilka cech. Przede wszystkim musi być ona wygodna, bezpieczna i skuteczna. Na dalszy plan schodzą kwestie wyglądu.

Oto najważniejsze zasady:

  • Miękkie włosie – pierwsza szczoteczka powinna posiadać miękkie włosie, dzięki czemu nie drażni i nie uszkadza delikatnych dziąseł.
  • Wielkość główki – główka powinna być malutka, dzięki czemu dziecko będzie mogło nią swobodnie manipulować w ustach. Nie ma znaczenia czy będzie okrągła czy owalna.
  • Rączka szczoteczki – musi być krótka i wyposażona w warstwę antypoślizgową.
  • Wzór – najlepiej wybrać taki, by odpowiadał dziecku.

Przeważnie w sklepach można znaleźć szczoteczki z oznaczeniem 0-2, 0-3, które są idealne dla maluchów.

Manualna, soniczna czy szczoteczka elektryczna dla dziecka?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje szczoteczek dla dzieci i nie zawsze rodzice wiedza, jaka będzie odpowiednia. Czy szczoteczka elektryczna dla dziecka nadaje się dla malucha? A może lepiej postawić na tradycyjną lub soniczną? Tradycyjne są uznawane jednak za najmniej skuteczne.

Na początek trzeba zadbać o to, by włosie było miękkie. Jeśli tak jest, to nawet szczoteczka elektryczna dla dziecka będzie nadawać się dla malucha. Jednak należy pamiętać, że rzadko można trafić na takie na rynku. Przeważnie znajdziemy je dla dzieci od trzeciego roku życia.

A zatem jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie dobra? Na początek najlepiej stawiać na tradycyjną. Dodatkowe wibracje i bzyczenia mogą jedynie przestraszyć malucha i zniechęcić do dbania o zęby.

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka, czyli jak dbać o zęby

Pierwsza szczoteczka do zębów może być dla malucha ciekawą przygodą, dzięki której będzie mógł bardziej zadbać o swoją jamę ustną i pozbyć się ryzyka wystąpienia próchnicy. Jednak, by było to możliwe, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Regularne mycie zębów – trzeba wyrobić w maluchu nawyk regularnego mycia zębów, czyli przynajmniej dwa razy dziennie. A najlepiej po każdym posiłku. Nigdy też nie zmuszamy dziecka do mycia zębów. Należy je zachęcać.
  • Mycie zębów w odpowiedni sposób – myjemy zęby poprzez wykonywania malutkich kółek na ściankach zębów. Powierzchnie żujące myje się posuwistymi ruchami, a od strony języka wymiata szczoteczką.
  • Mycie przez min. 2 min – na początku dziecku trudno będzie zrozumieć, dlaczego czas jest tak konieczny. Dlatego warto zaopatrzyć się w klepsydrę, która może być dodatkową atrakcją podczas mycia zębów.
  • Samodzielność – warto uczyć dziecka samodzielnego mycia zębów. Zwłaszcza gdy ma na to ochotę. W razie potrzeby można poprawiać mycie. Dzięki temu w dziecku wyrobi się zdrowy nawyk.
  • Zabawa – dziecko wszystko przyjmuje jako zabawę. Dlatego warto sprawić, by nawet mycie zębów było doskonałą rozrywką. Można np. włączyć wesoła muzykę.

Warto wiedzieć, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka i jak zabrać się za prawidłowe mycie zębów u malucha.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *