Jak bezpiecznie umyć dziecko

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo mycia dziecka, oto kilka informacji, które pomogą Ci uniknąć wypadków. Przed umyciem dziecka umyj ręce i pamiętaj o zdjęciu biżuterii lub zegarków. Opłucz je za pomocą małego plastikowego kubka. Delikatnie umyj obszar na ciele dziecka i unikaj dostania się wody z mydłem do ich oczu lub ust. Użyj ściereczki do delikatnego mycia włosów dziecka, ale nie dostań jej do ich oczu!

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas mycia. Najlepiej umyć go najpierw, zanim weźmiemy jakąkolwiek kąpiel. Zacznij od rozebrania dziecka. Następnie umyj twarz i uszy dziecka, używając czystej, nawilżonej ściereczki. Przetrzyj nos i kącik oka, a następnie umyj resztę twarzy ściereczką. Unikaj używania wacików, które mogą uszkodzić błonę bębenkową.

Po odpadnięciu pępowiny możesz rozpocząć kąpiel dziecka. Nie jest jednak konieczne, aby kąpać dziecko codziennie. Możesz również zastosować metodę „top and tail”, która jest szybka i łatwa. Jeśli nie jesteś pewna właściwej metody, przygotuj łazienkę z letnią wodą, ściereczką i szamponem dla niemowląt. Po tygodniu kikut pępowiny Twojego dziecka powinien naturalnie odpaść.

Podczas kąpieli dziecka najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wybierz wannę z wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa, używaj łagodnego mydła i ciepłej wody. Miej oko na swoje dziecko podczas kąpieli, aby zapobiec upadkowi. Nigdy nie zostawiaj dziecka w wodzie bez opieki. Zawsze używaj rąk do mycia dziecka! Możesz również spróbować kąpieli z gąbką. Podczas kąpieli w gąbce trzymaj dziecko blisko siebie i staraj się utrzymać stałą ciepłą temperaturę wody.

Po kąpieli dziecka powinnaś osuszyć je ręcznikiem, aby uniknąć zachlapania. Do spłukiwania mydła możesz użyć plastikowego kubeczka lub ręcznika. Po spłukaniu dziecka nie zapomnij go całkowicie osuszyć przed ubraniem dziecka. Możesz również użyć plastikowego kubka, aby podtrzymać główkę dziecka podczas mycia. Jeśli nie czujesz się pewnie w wannie, z pomocą mogą przyjść wkładki do zlewu.

Kiedy kąpiesz dziecko, zawsze pamiętaj, że częste kąpiele mogą spowodować wysuszenie jego skóry. Upewnij się również, że używasz ciepłej wody i nigdy nie pozwalaj dziecku być samemu w pobliżu wanny lub prysznica. Ponadto używaj łagodnego mydła zamiast mydła, ponieważ mydło może wysuszyć skórę dziecka. Używanie bezzapachowych olejków może być również dobrą alternatywą dla mydła. Jeśli nie jesteś pewna co do używania wanny, możesz również użyć małej plastikowej wanienki dla niemowląt.

Przed umyciem dziecka upewnij się, że najpierw umyjesz jego włosy. Niemowlęta nie mają zbyt wielu włosów, ale możesz gąbką wyczyścić ich kilka kosmyków. Użyj antypoślizgowej maty do kąpieli, aby uniknąć poślizgnięcia. Możesz również użyć szczotki do suszenia włosów dziecka. Sprawdź temperaturę wody za pomocą łokcia lub nadgarstka. Powinna być neutralna lub lekko ciepła. Jeśli dziecko narzeka podczas kąpieli, spróbuj delikatnie śpiewać, aby odwrócić jego uwagę i użyj kojącej zabawki do kąpieli.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *