Jak długo karmić dziecko – informacje dla nowych rodziców

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z polkadotbaby.pl

Twój noworodek będzie potrzebował kilku karmień dziennie, aby przeżyć, ale dokładna ilość zależy od rodzaju karmienia. Jeśli karmisz piersią, dziecko powinno dostawać pokarm na żądanie co dwie do trzech godzin. Jeśli karmisz go formułą, powinien mieć około dwóch uncji co cztery do sześciu godzin. Noworodek nigdy nie powinien przejść więcej niż 4-5 godzin bez karmienia, więc im dłużej trwa przerwa między karmieniami, tym bardziej prawdopodobne jest, że zje wysokotłuszczowy posiłek.

Noworodki powinny być karmione około dwoma do trzech uncji formuły na karmienie, ale ta ilość może się różnić. Niektóre dzieci pielęgnują więcej lub rzadziej niż inne. Przez pierwszy miesiąc dziecko może przyjąć tylko pół uncji, podczas gdy inne mogą przyjąć do trzech uncji na jedno karmienie. Z wiekiem dziecko może zacząć przyjmować od czterech do sześciu uncji na karmienie, w zależności od tego, kiedy się obudzi.

Kiedy karmić dziecko, pamiętaj, że dziecko jest najlepszym sędzią tego, ile jedzenia wystarczy. Powie ci, kiedy jest głodny lub pełny, odwracając się od piersi lub butelki. Zawsze jednak ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały dziecka. Jeśli nie jesteś pewna, skonsultuj się z pediatrą w celu uzyskania wskazówek. Pediatra może pomóc Ci ustalić, kiedy karmić dziecko.

Możesz zacząć wprowadzać stałe pokarmy już w czwartym miesiącu życia. Jednak dostawcy opieki zdrowotnej zalecają, aby noworodki spożywały tylko mleko matki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Jeśli jednak zdecydujesz się na wprowadzenie pokarmów stałych po tym okresie, możesz to zrobić bezpiecznie i wygodnie. W tym czasie Twoje dziecko będzie już prawdopodobnie siedziało w krzesełku do karmienia i będzie miało doskonałą kontrolę nad głową. Możesz wprowadzić pokarmy takie jak groszek, marchewka lub tłuczone ziemniaki.

Choć dzieci rozciągną swoje okresy snu do czterech do ośmiu godzin dziennie, jest mało prawdopodobne, że będą potrzebowały budzenia w nocy na karmienie. Powinnaś dążyć do karmienia co trzy do czterech godzin i karmienia przez co najmniej 15 minut z każdej piersi. Podobnie, dziecko karmione mieszanką będzie potrzebowało od czterech do ośmiu uncji na jedno karmienie, w zależności od wieku. Możesz również rozważyć karmienie dziecka o różnych porach dnia.

Jeśli karmisz piersią, możesz chcieć poczekać, aż dziecko będzie gotowe do odstawienia. Większość dzieci przyczepia się do piersi matki w ciągu 50 minut od urodzenia. Po tym czasie może upłynąć do godziny, zanim zostaną w pełni odstawione od piersi. Ponadto siara (która jest żółtawą substancją) jest pierwszym mlekiem produkowanym przez matkę. Twoje dziecko będzie mogło również uzyskać trochę mleka z tego, zanim zdecydujesz się je nakarmić.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby dzieci poniżej jednego roku życia piły tylko rozcieńczone soki owocowe lub formułę. Ale po tym, AAP zaleca wprowadzanie nowych stałych pokarmów stopniowo. Powinnaś wprowadzać dziecku nową grupę pokarmów raz lub dwa razy dziennie, na przemian przecier owocowy i warzywny. Jeśli dziecko nie reaguje na nowy pokarm, odczekaj trzy do pięciu dni, zanim spróbujesz go ponownie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *