Chore dziecko – czy to argument do L4?

chore dziecko a l4

Czy zachorowałeś lub miałeś wypadek w czasie pracy? Jeżeli odbędziesz konsultację lekarską zdalnie, również zwolnienie lekarskie L4 specjalista wystawi Ci przez internet. Co to jest zwolnienie lekarskie online? Jak załatwić L4 online? Podpowiadamy o tym w poradniku poniżej.

Co to jest zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie L4 online ma formę elektronicznego dokumentu. Lekarz nie wystawia go w formie papierowej. Używa do tego systemu e-zdrowie. Zwolnienie lekarskie online jest czasami nazywane zwolnieniem L4. Obecnie określane jest także jako e-ZLA. Czym jest dokładnie? Zwolnienie lekarskie online jest dokumentem, który potwierdza czasową niezdolność do pracy z powodu choroby albo innego.

Po jego otrzymaniu pacjent nie może pracować, a powinien odpoczywać. Lekarz wystawia e-zwolnienie na określony czas. Pracownik po jego otrzymaniu nie musi dostarczać go ani do firmy, w której jest zatrudniony, ani do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ odbywa się to drogą elektroniczną.

Czy pracownik pracujący na etacie może otrzymać zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie lekarskie lekarz wystawi jedynie pracownikowi, który zatrudniony jest na umowę o pracę, umowę zlecenie i ma regularnie opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przez pierwsze 33 dni do wypłacenia zasiłku chorobowego jest zobowiązany pracodawca. Natomiast po tym czasie powinien wypłacić je Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 Pracownik  może otrzymać zwolnienie lekarskie nie tylko ze względu na chorobę, ale także z powodu opieki nad dzieckiem, czy innym członkiem rodziny. Przyczyną może być także zamknięcie placówki, do której częstsza dziecko.

Jak załatwić zwolnienie L4 przez internet?

Jeśli gorzej się poczujesz, możesz odbyć wizytę u lekarza przez internet lub skorzystać z teleporady. Podczas niej specjalista wystawi L4, a Ty nie będziesz musiał wychodzić z domu.  Konsultację z lekarzem możesz odbyć także za pomocą chatu lub wideochatu. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz konsultacji, specjalista przeprowadzi wywiad lekarski oraz skonsultuje wyniki badań. Jeśli będzie konieczne zlecenie dodatkowych badań także zajmie się tym. Przed wystawieniem zwolnienia lekarskiego online lekarz poprosi Cię o podanie danych i numeru PESEL.  Jeśli pracodawca nie będzie miał numeru w PUE, specjalista może zapytać o NIP pracodawcy.

Jak działa e-zwolnienie?

L4 online jest w Polsce wystawiane od 1 grudnia 2016 roku, natomiast jest obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. Zwolnienie elektroniczne nie jest drukowane, a przekazywane jedynie drogą elektroniczną do systemu ZUS, a następnie jest zapisywane do Profilu Uslug Elektronicznych płatnika składek.

Jak przebiega proces wystawienia elektronicznego zwolnienia?

Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie online, nawiązuje połączenie z systemem i na podstawie podanego numeru PESEL identyfikuje pacjenta. Dane, które podaje pacjent są bezpieczne , ponieważ są szyfrowane. Lekarz zobowiązany jest także do przestrzegania przepisów RODO. Specjalista podczas korzystania z systemu może sprawdzić także informacje dotyczące wcześniejszego leczenia. Dzięki niemu wystawienie zwolnienia online przebiega szybciej, ponieważ lekarz nie musi wpisywać żadnych danych. Jedynie wypisuje okres czasowych niezdolności do pracy.

Jeśli pogorszył się Twój stan zdrowia lub nie możesz pracować z innych powodów, umów się na konsultację online i poproś lekarza o wystawienie zwolnienia lekarskiego online.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *