Co jest ważne podczas pierwszych dni dziecka?

Mózg noworodka wciąż się rozwija, dlatego każde przytulenie, pocałunek i uśmiech pomagają rozwijać układ nerwowy dziecka i stymulują wzrost mózgu. Uśmiech rodzica może zachęcić dziecko do tego, by zaczęło się uśmiechać. Niemowlęta muszą doświadczać wzroku, dźwięku i dotyku, aby się rozwijać i oswajać ze światem. Język ciała Twojego dziecka może być również ważnym sposobem uczenia ich słów i zwrotów.

Skóra noworodka zaczyna się różowić krótko po urodzeniu, chociaż jego dłonie i stopy są nadal niebieskie. Ponieważ płyn owodniowy i vernix są nadal obecne w noworodku, dziecko może smakować i pachnieć. Pępowina łączy te dwie części. To połączenie pomaga dziecku przystosować się do życia poza łonem matki. Pępowina jest połączona z łożyskiem.

Twój noworodek może mieć na skórze drobne włoski, które powinny wypaść w ciągu kilku tygodni życia. Werniks, który chronił dziecko w łonie matki, również powinien zmyć się podczas pierwszej kąpieli. Skóra Twojego noworodka może wyglądać na plamistą, popękaną lub łuszczącą się. Z czasem ulegnie to poprawie. Masaże dla niemowląt pomogą ukoić skórę i pomogą dziecku się zrelaksować.

Noworodki mają lepkie i wypisane oczy. Jest to najprawdopodobniej spowodowane zablokowanymi kanalikami łzowymi i może być złagodzone przez delikatne oczyszczanie oczu i masaż. Jeśli oczy dziecka pozostają czerwone i mają wydzielinę, szukaj pomocy medycznej. To samo dotyczy wszelkich wysypek. Wysypka pieluszkowa i kołyska są powszechnymi wysypkami ciała noworodka, ale powinnaś być również czujna na obecność egzemy, milii i suchej skóry.

Twój lekarz sprawdzi uszy dziecka i inne części ciała. Pracownik służby zdrowia sprawdzi, czy nie ma oznak rozszczepu podniebienia, pleśniawki jamy ustnej i chorób skóry. Lekarz sprawdzi również genitalia pod kątem oznak infekcji lub penisa, który jeszcze nie zszedł. Może również sprawdzić ręce i nogi Twojego dziecka. Postawa dziecka i wyraz twarzy są ważne, aby zdiagnozować wszelkie problemy early.

Noworodki będą miały zwykle kilka mokrych drzemek w ciągu pierwszych 48 godzin ich życia. Te mokre drzemki będą rosły w częstotliwości i liczbie, aż do 6 dziennie pod koniec pierwszego tygodnia. Do czwartego dnia życia dziecko powinno zmoczyć od czterech do ośmiu pieluch dziennie i robić kupkę od trzech do sześciu razy dziennie. Do czwartego dnia, powinny one zyskać trochę wagi. Dziecko powinno mieć dwa żółte stolce dziennie, ale mogą być one luźne.

Sen jest niezwykle ważny w pierwszych tygodniach życia noworodka. W tych dniach Twoje dziecko będzie spało około 16 godzin na dobę. Powinnaś jednak monitorować wzorce snu dziecka, aby móc je odpowiednio dostosować. Powinnaś starać się utrzymać regularny harmonogram karmienia. Chociaż noworodek może zasnąć w dowolnym miejscu, najlepiej jest zapewnić mu sen na plecach. Ponadto upewnij się, że używasz odpowiedniej pościeli, zwłaszcza jeśli plecy dziecka są wygięte.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *