Torticollis u niemowląt

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z dlugoscmaznaczenie.pl

Preferencje noworodka dotyczące obracania głowy są normalną częścią wczesnego rozwoju. Większość noworodków obraca głowę w prawo, ale dzieci obracające się w lewo robią to odwrotnie. Te preferencje mogą być rozwiązane za pomocą kilku drobnych zmian w środowisku dziecka, lub mogą skutkować poważniejszymi problemami w późniejszym czasie. Jednakże, jeśli preferencje dziecka nadal nie są leczone, może to wskazywać na podstawowy stan, taki jak brak równowagi mięśniowej.

Torticollis jest powszechnym stanem u niemowląt, gdzie mięśnie w szyi i głowie są krótkie po jednej stronie. Powoduje to przechylenie głowy na jedną stronę i trudności w obracaniu jej w górę i w dół. Często może to prowadzić do powstania miękkiego guzka na mięśniach szyi dziecka, co jest objawem plagiocefalii pozycyjnej. Niektóre dzieci z kręczem szyi mają również płaskie obszary po ich stronie.

Torticollis jest spowodowany skróconym mięśniem zwanym sternocleidomastoid, który łączy obojczyk i mostek z czaszką. Ten mięsień jest odpowiedzialny za ciągnięcie głowy na jedną stronę. Proste zmiany w trzymaniu lub pozycjonowaniu mogą pomóc w rozciągnięciu szyi dziecka. Zazwyczaj torticollis poprawia się z prostym dostosowaniem do środowiska dziecka.

W rezultacie, dziecko torticollis jest bardziej prawdopodobne, aby odwrócić głowę od ściany, niż patrzeć w kierunku sufitu. Jeśli to nastąpi, dziecko rozciągnie mięsień, aby zobaczyć przedmioty, które znajdują się w łóżeczku. Jak mięsień staje się skrócony, będzie starał się patrzeć na obiekt. Najlepszym sposobem, aby to naprawić jest dostosowanie pozycji snu dziecka. Najlepiej zachęcić dziecko do odwrócenia głowy od ściany i w Twoją stronę.

Stan ten nie jest bolesny i może nawet odejść na własną rękę po tym, jak dziecko z niego wyrośnie. Jednak ważne jest, aby szukać leczenia dla torticollis, jeśli utrzymuje się. Pozostawione bez leczenia, torticollis może prowadzić do długoterminowych problemów, takich jak mniej kontroli nad głową. Na przykład, torticollis może spowodować opóźnione chodzenie, słabą równowagę, lub problemy z karmieniem. Dlatego tak ważne jest, aby uzyskać właściwą diagnozę i przestrzegać planu leczenia zgodnie z zaleceniami pediatry.

Lekarz może przepisać specyficzne leczenie dla torticollis, zaburzenia, w którym mięśnie szyi są zbyt ciasne. Lekarze przepisują odcinki dla rodziców, aby zrobić w domu, aby rozciągnąć mięśnie i przywrócić właściwą pozycję głowy. Proste rozciąganie rozluźni mięśnie szyi i pomoże dziecku obrócić głowę na przeciwną stronę bez zrobienia sobie krzywdy. Jeśli problem wynika z kwestii mięśniowej, najlepszą opcją leczenia jest fizykoterapia. Możesz również spróbować delikatnych stretchingów w domu.

Jeśli problem nie ustępuje, pielęgniarka środowiskowa lub lekarz rodzinny mogą zbadać głowę dziecka i zasugerować kilka prostych środków zaradczych. Jeśli główka dziecka jest płaska i zaokrąglona, nie martw się zbytnio; zazwyczaj ustępuje to samoistnie, ale poważniejsze spłaszczenie może mieć wpływ na mózg dziecka. Prawidłowe ułożenie do snu może pomóc w zapobieganiu spłaszczeniu. Ważne jest, aby pamiętać, że kształt głowy dziecka będzie się poprawiał z czasem i w miarę rozwoju czaszki. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, pomocna może okazać się fizjoterapia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *