Jak prawidłowo nawadniać dziecko

Chociaż odwodnienie u dzieci nie jest stanem zagrażającym życiu, ważne jest, aby mieć je na oku, aby rozpoznać, kiedy tak się dzieje. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u swojego dziecka, upewnij się, że podejmiesz kroki, aby to naprawić. W większości przypadków nawodnienie można leczyć w domu za pomocą kupionego w sklepie roztworu elektrolitów. Jeśli jednak Twoje dziecko nie sika lub nie ma mokrej pieluszki przez osiem do dziesięciu godzin, może być poważnie odwodnione i wymagać nagłej pomocy medycznej. W takich przypadkach może być konieczne podanie dożylnego nawodnienia, co może wymagać hospitalizacji.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest odwodnione, natychmiast skonsultuj się z pediatrą. On lub ona przepisze płyn elektrolitowy w oparciu o ich wiek i wagę. W każdej aptece można znaleźć markę sklepową ORS w postaci popsicle, proszku i płynu. Podczas podawania płynu, podawaj go powoli i nie mieszaj go z formułą. Twoje dziecko uzyska najwięcej korzyści, gdy płyn będzie podawany powoli i dokładnie.

Utrzymuj dziecko w chłodzie, unikając dusznych środowisk i nosząc luźne, bawełniane ubrania. Jeśli dziecko staje się bardzo gorące, ręczny wentylator lub butelka z wodą może pomóc im zachować chłód. Oprócz butelki z wodą lub mlekiem matki, pamiętaj o częstym karmieniu, aby zastąpić utracone płyny. Niezależnie od tego czy używasz mleka matki czy preparatu dla niemowląt, oba są odżywcze dla Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest chore lub przebywało w upale, jak najszybciej udaj się do pediatry.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na łagodne odwodnienie, najlepszym sposobem leczenia jest więcej płynów. Rozcieńczona forma wody jest w porządku przez pierwszą godzinę lub dwie, ale jeśli trwało to dłużej, twoje dziecko będzie potrzebowało napoju z elektrolitami i cukrem. Formuła na bazie mleka matki lub rozcieńczony sok jabłkowy to doskonałe opcje. Zawsze pamiętaj, aby ograniczyć słodkie napoje, ponieważ mogą one pogorszyć objawy.

Biegunka może powodować znaczną utratę płynów u niemowląt, więc upewnij się, że zapewniasz dużo płynów. W tym przypadku dobrym pomysłem jest zapewnienie dodatkowego mleka matki lub formuły lub roztworu elektrolitów, ponieważ pomoże to zastąpić utracone płyny. Jeśli dziecko jest starsze, możesz podać mu bogaty w elektrolity napój, który pomoże mu szybciej wrócić do zdrowia. W przypadku biegunki i innych nieżytów żołądka ważne jest również podawanie dodatkowych płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Gdy jesteś poza domem, staraj się trzymać dziecko blisko siebie i zachęcaj je do picia wody. Jeśli zauważysz, że dziecko nie pije wystarczająco dużo wody, możesz upewnić się, że nie wywołujesz u niego pragnienia, symulując to zachowanie samemu. Twoje dziecko nabierze przekonania, że woda jest zdrowa i smaczna. Również zdrowa przekąska co godzinę może pomóc im pozostać nawodnionymi. Co więcej, butelka z wodą powinna być łatwa do przenoszenia, więc nie musisz się martwić o rozlane płyny.

Gdy Twoje dziecko nadal karmi piersią, możesz podawać mu więcej wody co kilka minut. W przypadku niemowląt karmionych butelką, możesz zastąpić formułę doustnym roztworem nawadniającym przez pierwsze 12 godzin. Gdy dziecko jest gotowe na stały pokarm, możesz podać normalną formułę. W przypadku starszych dzieci, możesz również podawać im wodę raz lub dwa razy dziennie. Jeśli Twoje dziecko ma ponad 10 kg, możesz podawać mu jedną filiżankę wody co cztery godziny. Może się jednak zdarzyć, że będzie chciało wypić więcej niż jedną filiżankę wody.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *